Studium przypadku

 

Kontekst

Bezpieczeństwo korespondencji elektronicznej w kancelarii prawnej

Naszym klientem jest Kancelaria prawna, której zespół liczy ponad 30 pracowników. Świadczone przez kancelarie usługi obejmują szereg specjalizacji. Zespół każdego dnia wysyła wiele wiadomości za pomocą poczty elektronicznej, a większość z nich zawiera poufne informacje, dane klienta, pisma sądowe, dokumenty prawne, umowy czy inne ważne materiały.

Zrozumienie problemu

E-mail jako forma komunikacji nie jest w pełni bezpieczny

Istnieje wiele potencjalnych zagrożeń m.in.: wysłanie maila do nieodpowiedniego odbiorcy, dodanie nieupoważnionych osób DW (do wiadomości), hakerzy, phishing czy nieautoryzowany dostęp do konta. Niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, naruszenia poufności, utraty zaufania klientów, a nawet naruszenia przepisów prawa.

Kancelaria szukała przyjaznej aplikacji, która zagwarantuje poufność wrażliwych danych, jednocześnie ułatwi pracę w zespole  i poprawi komfort korespondencji z klientem.

Działanie

Wdrożenie aplikacji Kryptli

Kancelaria zdecydowała się na wdrożenie aplikacji Kryptli, która oprócz zagwarantowania bezpieczeństwa przesyłanych danych, posiada prosty i intuicyjny interfejs użytkownika. Używanie aplikacji nie wymaga umiejętności technicznych, jest proste i bazuje na znanym wszystkim użytkownikom komputera procedurom. Praca z Kryptli skraca czas wysyłania zabezpieczonej korespondencji.

Dodatkowym atutem Kryptli jest fakt, że aplikacja działa w chmurze, dzięki czemu Kancelaria nie musiała ponosić dodatkowych kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem własnej infrastruktury.

Funkcjonalności

Bezpieczeństwo danych na oczekiwanym poziomie

Najwyższym priorytetem dla Kancelarii było zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia. Chcąc zagwarantować swoim klientom pełne bezpieczeństwo ich bardzo wrażliwych i poufnych danych, Kancelaria musiała mieć pewność, że nikt poza autorem i odbiorcą korespondencji, nie będzie miał do niej dostępu. Aplikacja Kryptli spełniła te oczekiwania, gdyż sama w sobie nie przechowuje danych i plików. Hasła w bazie danych przechowywane są w sposób zaszyfrowany, a dostęp do hasła posiada TYLKO odbiorca wiadomości.

Ciekawym rozwiązaniem podnoszącym poziom zaufania do aplikacji Kryptli jest sposób dystrybucji haseł, które aplikacja rozsyła drogą SMS na telefon odbiorcy. Osobne drogi dystrybucji szyfrowanych dokumentów i haseł ograniczają ryzyko przechwycenia i podglądu korespondencji przez osoby postronne.

Kancelaria doceniła również elastyczność aplikacji Kryptli w zakresie generowania haseł. W zależności od potrzeb to samo hasło może być wykorzystywane do szyfrowania materiałów związanych z całą prowadzoną sprawą, wybranych wątków sprawy lub można generować osobne hasło nawet dla każdego dokumentu. Pozwala to na dobranie takiego sposobu zabezpieczenia dokumentów, jaki wymaga konkretny projekt, dokument lub też korespondencja z konkretną osobą. 

Podsumowanie

Zwiększenie przewagi na rynku poprzez zabezpieczenie korespondencji przed niepowołanym odbiorcą

Wdrożenie systemu Kryptli w Kancelarii postawiło ważny krok w kierunku poprawy jakości usług, jak również przyniosło profity w postaci:

Zwiększenia bezpieczeństwa korespondencji elektronicznej

Wzrostu zaufania klientów

Uproszczenia sposobu pracy z danymi poufnymi, wrażliwymi i osobowymi

Oszczędności czasu i elastyczności działania

Poprawy komfortu pracy w zespole i z klientem

Podniesienia jakości współpracy z klientem